Заглавие:Фамилна къща на Хаджиангелови
Автор:неизвестенДата:около 1910Резюме:Фамилната къща се намира в квартал в близост до Перловската река, който се е формирал по това време и е бил застрояван именно с такива къщи. Сградата е компактна, но с динамична композиция на обемите и представя комбинация от романтична версия на сецесиона с флорална декорация.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща
Автор:неизвестенДата:1910 - 1912Резюме:Тази къща се намира непосредствено до къщата на Лаос Функ - ”първата истинска сецесионова сграда в България”. Тя обаче не притежава динамична композиция на обемите, представлява квадрат в план и е ситуирана на уличната регулация. Все пак в оформянето на отделни елементи (еркер, балкон), както и в детайлите на декоративната украса е използвана ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищна сграда
Автор:неизвестенДата:неизвестенРезюме:Сградата се намира в центъра на София на улица с предимно жилищни сгради. Построена е на уличната регулация, от едната страна граничи на калкан със съдедната сграда, но от другите страни е свободно стояща. Вероятно е строена след 1920 г. и архитектурата може да се определи като клоняща към Ар деко.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща
Автор:неизвестенДата:1918 - 1920Резюме:Неголямата двуетажна къща в центъра на града, запазена като по чудо в редицата пететажни кооперации на улицата, дава добра представа за мащаба и характера на града преди 100 години. В момента в къщата се помещава заведение за хранене и най-вероятно е достроявана в задната си част.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на Андрей Арсов
Автор:Карл Хайнрих (архитект)Дата:1910Резюме:Карл Хайнрих е австрийски архитект, който ръководи строежа на Народния театър и строи и други сгради в София, но тази е определено ”най-сецесионовата” от всички тях. Сградата е реставрирана през 2011 г. и в момента се използва за офис сграда. Реставрирана е по сниммки и чертежи (двата купола са липсвали) и е повдигнат покрива, за да се ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищна сграда на Делиделвов
Автор:неизвестенДата:неизвестноРезюме:Триетажната сграда се намира на завоя на малка улица застроена с жилищни сгради в центъра на София. От едната страна е долепена на калкан до по-късна жилищна сграда, но от другите три страни е свободна.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на Исак Джераси (и Фамилна къща на Хаим Джераси)
Автор:неизвестенДата:1905Резюме:Двете къщи, строени за двама братя, са почти огледални. Те ”гледат” една към друга, въпреки че разстоянието между тях не е голямо. На противоположната страна всяка от тях граничи на калкан с по-висока сграда. Няколко сгради по-надолу на отсрещната страна на улицата се намира къщата на братя Иванови. На улицата има запазени още няколко дву- ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Административно-търговска сграда
Автор:Наум Торбов [предполага се] (архитект)Дата:неизвестноРезюме:Сградата се намира на ъгъла на улиците ”Алабин” и ”Витоша” в една търговска, но също и представителна част на градския център. Сградата е много близка по обем и разположение на друга сграда на същия архитект - хотел ”Париж” намираща се на бул. Княгиня Мария Луиза.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищна сграда
Автор:неизвестенДата:неизвестноРезюме:Малката сграда се намира в пресечка на бул. Витоша в близост до булеварда. Зоната е жилищна, застрояването е сключено. Занемарената двуетажна сграда трудно се забелязва в редицата от сгради въпреки, че кооперациите, с които граничи, са само четириетажни.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на Илиев
Автор:неизвестенДата:1912 - 1913Резюме:Сградата се намира на малка пряка на бул. Витоша, която е застроена с четири- или пететажни сгради. Тя излиза на улична регулация, като от едната страна граничи на калкан с нова модерна сграда, а от другата на малко отстояние се намира кооперация. Архитектурата на сградата остава впечатление за сецесионово излъчване най-вече поради формата ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищно-търговска сграда на Васил Разсолков
Автор:Кирил Маричков (архитект)Дата:1914Резюме:Къщата се намира на една от най-престижните и представителни улици в София - бул. Витоша. Разположена е на ъгъл и е строена в комплекс с къщата на д-р Разсолков намираща се непосредствено след нея на ул. Солунска. Арх. Маричков изготвя самостоятелни проекти за двете къщи. И двете сгради са с компактни обеми и еднаква височина и вертикално ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищна сграда на д-р Разсолков
Автор:Кирил Маричков (архитект)Дата:1914Резюме:Сградата се намира в непосредствена близост до бул. Витоша и е строена заедно с намиращата се пред нея на ъгъла на ул. Солунска и бул. Витоша жилищно - търговска сграда. Сградата е свободно стояща, има две представителни фасади и е ориентирана към улицата и намиращата се пред нея къща на В. Разсолков. От западната страна на малко разстояние ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Доходно здание и жилище на Кръстьо Карамихалков
Автор:неизвестенДата:около 1910Резюме:Сградата се намира на улица с жилищни сгради, но и с такива с търговски части. Тази къща няма предвидена търговска част, макар че в момента се ползва като магазин и жилище. Триетажната сграда е свободностояща, застроена на уличната регулация и е в съседство с къщата на Ал. Радев. Архитектурата е до голяма степен рационализирана, но е замислена ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Административно-търговска сграда (бивш хотел) на Димитър Костов
Автор:Наум Торбов (архитект)Дата:1911Резюме:Сградата се намира на ъгъла търговската улица ”Алабин” и ул. Лавеле. Строена първоначално за хотел, впоследствие е преустроена в административно-търговска сграда. Сградата има висок партер с мецанин, четири етажа и завършва с мансарден покрив.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Хотел ”Република” и жилище на ген. Казанджиев
Автор:неизвестенДата:1918Резюме:Сградата се намира на търговската улица ”Алабин” на ъгъла с ул. ”Княз Борис I”. В момента се използва като административна сграда. Състои се от партер, три етажа и мансарден етаж, който представлява кулминацията на композицията с множеството си кули и дори изглежда малко хаотичен.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищна къща
Автор:неизвестенДата:1906Резюме:Сградата се намира на булевард в непосредствена близост до представителния център на града. Булевардът е застроен с пет- или шестетажни кооперации и тази заедно със съседната къща с подобна архитектура са две от четирите останали двуетажни сгради, но единствените жилищни къщи. Учудващо и забележително е, че сградата не само е останала, но ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Двойна жилищна сграда
Автор:неизвестенДата:неизвестноРезюме:Тази триетажна жилищна сграда се намира в периферията на градския център в една вече не толкова престижна зона. Тя представлява две огледални една на друга и залепени на калкан къщи със сравнително тясно лице (две оси) към булеварда и дълга странична фасада, като всяка има отделен вход отстрани. Сградата може да бъде причислена към една ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищно-търговска сграда на братя Хаимови
Автор:неизвестенДата:неизвестноРезюме:Сградата се намира в периферията на градския център, в търговска част в непосредствена близост до ”Женския пазар”. Тя е сдвоена - състои се от две огледални части. Тук оста на симетрия е отделно поле, което съдържа входа и дори е подчертано с излизане във височина. Сградата се подрежда в редица на сключено застрояване, но едната странична ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищно-търговска сграда на Барух Мюшолам
Автор:неизввестенДата:1912Резюме:Сградата се намира на булевард в периферията на градския център. Тя е разположена на уличната регулация в предвидено сключено застрояване и има една представителна фасада към булеварда и една дворна. Обемът се състои от партерен етаж, мецанин, два жилищни етажа и мансарден етаж. Наскоро сградата е реставрирана и реконструирана като върху ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищно-търговска сграда на Нисим Шимон
Автор:неизвестенДата:неизвестноРезюме:Сградата се намира на ъгъла на ул. Екзарх Йосиф и ул. Георг Вашингтон срещу Софийската Синагога в близост до бул. Княгиня Мария Луиза - в този смисъл в непосредствена близост до едни от най-забележителните сецесионови сгради на града. Тя се намира в квартал, където много от сградите са строени през първите две десетилетия на 20-ти век и ...Библиотека: