Заглавие:Фамилна къща на арх. Г. Фингов
Автор:Георги Фингов (архитект)Дата:1907-1908Резюме:В проекта на собствената си къща архитектът развива план от свободно преливащи едно в друго помещения, осигурява максимално функционално удобство според желанието на обитателите и същевременно изгражда динамично възприятие на пространството, но и на външния образ на сградата. Външната архитектура е напълно лишена от декорация. В нея се ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Софийска банка
Автор:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Дата:1910-1913Резюме:Пространствената композиция на сградата събужда известни барокови асоциации. Ъгълът е увенчан с купол, непосредствено под който е поставена фигурата на бог Меркурий – покровител на търговците. Така в декорацията на сградата присъства символиката: търговията и акуратността – представени от бог Меркурий, а свободата и закрилата – изобразени ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на В. Моллов
Автор:Никола Лазаров (архитект)Дата:1909Резюме:Къщата носи безспорите белези на сецесона в неговия френски контекст, поради факта, че арх. Н. Лазаров е френски възпитаник. Независимо от симетрията и бароковите внушения, авторът постига мекота и топлота на формите: моделира софитите на еркерите в плавни преходи, сменя класическите конзоли с плавно извити подпори. Меки са и овалите на ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Българска търговска банка
Автор:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Георги Апостолов (архитект)Дата:1920–1925Резюме:Сградата оформя едната страна на малкия триъгълен площад Гарибалди, като представителните фасади са оформени към площада и по ул. Граф Игнатиев. Специално разработен с елементи изявяващи вертикалната посока е ъгълът гледащ към ул. Княз Александър I, но главният вход е оформен към площадното просатранство. При построяването й, пред нея е ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Хотел Империал
Автор:Кирил Маричков (архитект)Дата:1917-1920Резюме:При построяването си сградата се е извисявала с пет етажа над околното застрояване. Сега тя оформя единия ъгъл на квартал зает от едни от най-представителните сгради в центъра на София и граничи непосредствено с Президентството на РБългария. В силуета по улица Съборна нейният двоен мансарден покрив все още стърчи над съседната сграда. Тя ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Софийска синодална палата
Автор:Петко Момчилов (архитект); Юрдан Миланов (архитект)Дата:1904-1910Резюме:Архитектите изграждат образ в романтичен дух като използват елементи от средновековната българска архитектура, най-вече внушения от църквите в гр. Несебър. ”Но романтичното припомняне е преведено на универсалния език на сецесиона. То е тържествено, но и съвременно – с жизнерадостните растителни стилизации и многообразието от дъгови и линеарни ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Централна общинска минерална баня
Автор:Петко Момчилов (архитект); Харалампи Тачев (художник)Дата:1907–1915Резюме:Първият проект за сградата е резултат на спечелен конкурс и е на архитект Emil von Förster. По поръчка на столичната община архитектите Петко Момчилов и Фридрих Грюнангер преработват конкурсния проект. В последствие арх. Петко Момчилов изработва работен проект. Сградата на Софийската минерална баня впечатлява с многопланова композиция, ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Централни хали
Автор:Наум Торбов (архитект)Дата:1909–1911Резюме:Първообраза на покритите пазари в европейските градове от края на 19-ти век са халите в Париж. Там те представляват десет павилиона изградени с метална конструкция и покрити със стъкло. Това са революционни за времето си материали, които създават ново усещане за пространство, но по това време (1852 г.) са прилагани по-скоро за индустриални ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Централна синагога
Автор:Фридрих Грюнангер (архитект)Дата:1904–1909Резюме:Сградата на централната синагога има правоъгълен план с централен купол и предверие. Основното помещение е осмоъгълно увенчано с купол и с четири полукупола в ъглите. Бароковата пространствена идея е облечена в одеждите на мюдежарското изкуство, чиято колоритна екзотичност е близка до сецесионовата естетика. Архитектът постига новаторска ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Кино ”Модерен театър”
Автор:Димо Ничев (архитект)Дата:1908-1913Резюме:В сградата се е помещавал първият модерен киносалон на София със зала на две нива и места за 350 зрители. Тя е построена през 1908 г. на мястото на по-стара двуетажна сграда. Сегашната фасада е оформена през 1913 г. когато сградата се разширява, капацитета на киносалона се увеличава като се добавят по-малки зали и фасадата се изнася на ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на арх. Димо Ничев
Автор:Димо Ничев (архитект)Дата:1914Резюме:Логично е, че когато архитекът е собственият си инвеститор, той може без ограничения да вложи вижданията си и цялото си изкуство в работата си. В своята къща арх. Димо Ничев показва една много романтична, дори приказна версия на сецесиона. Но многообразието от форми, които прилага и начинът, по който ги композира оставя и усещането за ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на Смедовски
Автор:Георги Фингов (архитект); Кирил Маричков (архитект)Дата:1907-1908Резюме:При проследяване на съвместните реализации на двамата архитекти, се забелязва, колко разнообразни и индивидуални са те. Може само да се предполага дали някой от тях е имал по-голяма тежест при изработването на един или друг проект. Все пак тази къща се доближава стилово до изцяло изчистената от декоративни елементи собствена къща на арх. ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на търговеца Лаос Функ
Автор:Георги Фингов (архитект); Кирил Маричков (архитект)Дата:1903Резюме:Къщата е изградена като вила извън градския център и притежава забележително пространствено и естетическо въздействие. Арх. Фингов я определя като първата истинска есеционова сграда в България. Планът е свободен, добре обвързан функционално, което създава възможност за изграждането на динамичен обем. Красотата на сградата се разкрива ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:III Софийска мъжка прогимназия ”Граф Игнатиев”
Автор:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Дата:1911-1915Резюме:Тази сграда е едно от осемте общински училища проектирани в резултат на спечелен търг от архитектите Фингов, Ничев и Юруков. Тримата посещават различни градовое в Германия, Австро-Унгария и Швейцария с цел проучване на най-новите виждания за строителство на учебни сгради. Всяко от училищата е изработено по индивидуален проект, като за ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищна сграда на братя Иванови
Автор:Георги Фингов (архитект); Кирил Маричков (архитект)Дата:1905Резюме:Съвместните работи на архитектите Фингов и Маричков носят ярките белези на сецесионовото изкуство. Тази е една от къщите, които те проектират след къщата на Лаос Функ. Тук композицията е симетрична и липсва динамиката в изграждането на обемната композиция. Но решението на архитектите е обосновано от градския характер на сградата, ситуирана ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Училище ”Тодор Минков” (Първа девическа прогимназия ”Тодор Минков”)
Автор:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Дата:1911Резюме:Тази сграда е едно от осемте общински училища проектирани в резултат на спечелен търг от архитектите Фингов, Ничев и Юруков. Тримата посещават различни градовое в Германия, Австро-Унгария и Швейцария с цел проучване на най-новите виждания за строителство на учебни сгради. Всяко от училищата е изработено по индивидуален проект, като за ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на Александър Радев
Автор:Антон Торньов (архитект)Дата:1909Резюме:В тази сграда авторът интерпретира традиционни мотиви от българската възрожденска архитектура, но в духа на новото изкуство. Къщата на Ал. Радев може да се определи като сецесион с подочертан български привкус.Библиотека:
NALIS
Заглавие:Фамилна къща на Хр. Шойлеков
Автор:Антон Торньов (архитект)Дата:1900Резюме:В цялото си творчество арх. Торньов е радетел за създаването родна архитектура. Това той прави по различен начин в различните видове сгради, които проектира, използвайки елементи от архитектурното наследство и интерпретирайки ги в духа на Ар нуво. В жилищните къщи той се обръща към възрожденското наследство, което се подчертава с включването ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Жилищно - търговска сграда на Луиза и Димитър Станишеви
Автор:Наум Торбов (архитект)Дата:1909Резюме:Сградата има трапецовидна форма, разположена на кръстовището на три улици. Отдръпната е назад от уличния фронт по ул. Пиротска и пред нея се създава пространство, което дава възможност за доброто възприемане на главната фасада. Изявеният сецесионов майстор Наум Торбов създава сравнително семпъл образ съобразен както с редовата жилищно - ...Библиотека:
NALIS
Заглавие:Административно - търговска сграда на Хентови
Автор:Наум Торбов (архитект)Дата:1906Резюме:Сградата се намира на оживена търговска улица в центъра на София, но не в най-представителната й част. Със своите пет етажа тя представлява един доста монументален за града в началото на ХХ век обем и една от немногото сгради с такава големина издържани в сецесионов стил.Библиотека: