Title:Училище ”Васил Априлов”
Author:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Date:1912 - 1914Abstract:Тази сграда е едно от осемте общински училища проектирани в резултат на спечелен търг от архитектите Фингов, Ничев и Юруков. Тримата посещават различни градове в Германия, Австро-Унгария и Швейцария с цел проучване на най-новите виждания за строителство на учебни сгради. Всяко от училищата е изработено по индивидуален проект, като за всичките ...Library:
NALIS
Title:Къща на Димитър Мамарчев
Author:Кирил Маричков (архитект)Date:1909Abstract:Тази къща е самостоятелен проект на арх. К. Маричков. Може да се забележи известна схематичност в композицията в сравнение с къщите проектирани в съавторство с арх. Г. Фингов. В момента сградата е притисната от двете страни от две 5-етажни жилищни кооперации. Основната й изява е насочена към булеварда, но фронтон има и на източната фасада, ...Library:
NALIS
Title:Фамилна къща на инж. Константин Йосифов
Author:Янаки Шамарджиев (архитект)Date:1909Abstract:Неголямата фамилна къща се намира на малка уличка слизаща към Перловската река в квартал застрояван тогава със самостоятелни фамилни къщи. Естетиката на сградата е издържана изцяло в духа на Сецесиона в неговия геометризиран вариант.Library:
NALIS
Title:Къща на Вера Дренкова
Author:Георги Фингов (архитект); Кирил Маричков (архитект)Date:1905Abstract:Архитектите проектират тази представителна фамилна къща след къщата на Л. Функ и заедно с къщата на братя Иванови. Забележително е как оставайки в орбитата на сецесиона, архитектите всеки път изграждат нов образ с индивидуален характер. При тази сграда те постигат представителност, но без строгост, а напрротив - създават едно действително ...Library:
NALIS
Title:Фамилна къща на Дончо Палавеев
Author:Йордан Йорданов (архитект); Сава Овчаров (архитект)Date:1922Abstract:Сградата е построена за дом на семейството на тютюневия търговец Дончо Палавеев. В момента в нея се помещават Британския съвет и две посолства като къщата е надстроена с един етаж и са добавени допълнителни обеми и вход. Първоначално сградата е с почти квадратен план и покрив - пресечена пирамида, като към основния кубичен обем са долепени ...Library:
NALIS
Title:Свободен университет за политически и стопански науки
Author:Йордан Йорданов (архитект); Сава Овчаров (архитект)Date:1924Abstract:Тази 4-етажна учебна сграда се намира на оживена централна улица в сключено застрояване. Архитектурата представяща тази сграда се подава сравнително трудно на стилистично определяне. Притежава класическа композиция и отделни елементи от неокласиката. Би могла да бъде описана като архитектура трасираща пътя към модернизма чрез стъпване върху ...Library:
NALIS
Title:Сграда на братя Конфино
Author:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Date:1910 - 1914Abstract:Тази сграда се е намирала на оживена търговска улица в центъра на града. Авторството е на тримата архитекта проектирали малко преди това общинските училища. За съжаление, както при толкова много сгради в центъра на София, от днешната визия на сградата липсва мансардния завършващ етаж, разрушен при бомбардировките.Library:
NALIS
Title:Училище ”Константин Фотинов” (Трета прогимназия)
Author:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Date:1911Abstract:Тази сграда е едно от осемте общински училища проектирани в резултат на спечелен търг от архитектите Фингов, Ничев и Юруков. Тримата посещават различни градовое в Германия, Австро-Унгария и Швейцария с цел проучване на най-новите виждания за строителство на учебни сгради. Всяко от училищата е изработено по индивидуален проект, като за ...Library:
NALIS
Title:Хотел ”Одеон-палас”
Author:Петър Кантарджиев (архитект)Date:1923Abstract:Сградата е една от най-представителните в София, чиято архитектура е издържана в стил Ар деко. В София могат да се видят множество сгради от този период принадлежащи към един втори пласт, чието фасадно оформление е базирано на гладки плоскоски, геометрични форми, вертикални отвори и плосък релеф, но те по-скоро бележат пътя на рационализация ...Library:
NALIS
Title:Пражка кредитна банка
Author:Г. Фингов (архитект); Д. Ничев (архитект); Г. Апостолов (архитект)Date:1928Abstract:След като построяват забележителната сграда на Българската търговска банка, архитектите строят още три значими сгради на банка и застрахователни другжества, съответно: Франко-българска банка 1925 г., Чиновническо кооперативно застрахователно дружество 1926 г. и Застрахователно дружество ”Български феникс” 1927 г. За първата избират неокласическа ...Library:
NALIS
Title:Жилищна кооперация ”Мусала”
Author:Коста Николов (архитект)Date:1925Abstract:От средата на 20-те години на ХХ век в София се разгръща строителството на жилищни кооперации – апартаментни жилищни сгради финансирани чрез сдружаването на дребни собственици. Строителството на такива сгради е определящо за облика на града и променя мащаба на централната част на София в течение следващите две десетилетия – вместо застрояването ...Library:
NALIS
Title:Хотел ”Сплендид - нов”
Author:Наум Торбов (архитект)Date:1912Abstract:Сградата е построена в централната част на София, в район с множество хотели в началото на ХХ век. Дълги години е била ползвана като хотел, но в момента вече е с административни функции. Обликът е видоизменен до толкова, до колкото големите отвори обхващащи високия партер и мецанина, сега правоъгълни, са били оформени с изящни дъги. Ъгловият ...Library:
NALIS
Title:Политехническа гимназия
Author:Георги Фингов (архитект); Кирил Маричков (архитект)Date:1907Abstract:Архитектите проектират тази училищна сграда почти едновременно със Стопанското училище ”Мария - Луиза”, малко след Трета софийска гимназия и преди серията общински училища. За всичките си 11 учебни сгради те изготвят индивидуални проекти като се стремят да създадат за всеки от тях характерен образ. Поради симетричната си композиция, включването ...Library:
NALIS
Title:Фамилни къщи на братя Парушеви
Author:Никола Лазаров (архитект)Date:1911Abstract:Къщите на братя Парушеви представляват изключение в творчеството на архитекта Никола Лазаров, който е френски възпитаник и познавач на ордерните системи, почитател на барока, на формалната симетрия и пищната декорация. Но в тези две сгради можем да открием безспорните белези на сецесиона в неговия романтичен вариант, такъв какъвто го намираме ...Library:
NALIS
Title:Стопанско училище ”Мария Луиза”
Author:Георги Фингов (архитект); Кирил Маричков (архитект)Date:1907Abstract:В периода 1903 г. - 1907 г. архитектите Фингов и Маричков проектират и построяват три учебни сгради и Стопанското училище е една от тях. Като обемна композиция сградата не е от особен интерес. Тя представлява двуетажен легнал обем оформящ ъгъла на две улици. От значение е изявената сецесионова стилистика на декорацията, която е запазена в ...Library:
NALIS
Title:Фамилна къща на арх. Г. Фингов
Author:Георги Фингов (архитект)Date:1907-1908Abstract:В проекта на собствената си къща архитектът развива план от свободно преливащи едно в друго помещения, осигурява максимално функционално удобство според желанието на обитателите и същевременно изгражда динамично възприятие на пространството, но и на външния образ на сградата. Външната архитектура е напълно лишена от декорация. В нея се ...Library:
NALIS
Title:Софийска банка
Author:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Никола Юруков (архитект)Date:1910-1913Abstract:Пространствената композиция на сградата събужда известни барокови асоциации. Ъгълът е увенчан с купол, непосредствено под който е поставена фигурата на бог Меркурий – покровител на търговците. Така в декорацията на сградата присъства символиката: търговията и акуратността – представени от бог Меркурий, а свободата и закрилата – изобразени ...Library:
NALIS
Title:Фамилна къща на В. Моллов
Author:Никола Лазаров (архитект)Date:1909Abstract:Къщата носи безспорите белези на сецесона в неговия френски контекст, поради факта, че арх. Н. Лазаров е френски възпитаник. Независимо от симетрията и бароковите внушения, авторът постига мекота и топлота на формите: моделира софитите на еркерите в плавни преходи, сменя класическите конзоли с плавно извити подпори. Меки са и овалите на ...Library:
NALIS
Title:Българска търговска банка
Author:Георги Фингов (архитект); Димо Ничев (архитект); Георги Апостолов (архитект)Date:1920–1925Abstract:Сградата оформя едната страна на малкия триъгълен площад Гарибалди, като представителните фасади са оформени към площада и по ул. Граф Игнатиев. Специално разработен с елементи изявяващи вертикалната посока е ъгълът гледащ към ул. Княз Александър I, но главният вход е оформен към площадното просатранство. При построяването й, пред нея е ...Library:
NALIS
Title:Хотел Империал
Author:Кирил Маричков (архитект)Date:1917-1920Abstract:При построяването си сградата се е извисявала с пет етажа над околното застрояване. Сега тя оформя единия ъгъл на квартал зает от едни от най-представителните сгради в центъра на София и граничи непосредствено с Президентството на РБългария. В силуета по улица Съборна нейният двоен мансарден покрив все още стърчи над съседната сграда. Тя ...Library: